آماده سازی چاپ

نحوه آماده سازی چاپ

مجموعه فرآیندی که موجب آماده سازی چاپ یک تصویر گرافیک (عکس، اسکن،‌پردازش، روتوش و …) به شکل فیلم (متن و تصویر) می شود تا برای عملیات چاپ مناسب باشد را آماده سازی گویند. گام اول جهت آماده سازی چاپ تصویر در تهیه فیلم، با دریافت تصویر اصلی شروع می شود که معمولا به دو شکل تصویر اصلی (خطی و سایه روشن) می باشد.

  • تصویر اصلی خطی: در این تصویر هیچ گونه شدت رنگی وجود ندارد.

به عبارت دیگر تصویر به شکل خطوط و یا اشکال متفاوت و نقطه و … به دست می آید.

 

آماده سازی چاپ
  • ۲) تصویر اصلی سایه روشن: ابن تصویر از تنوع سایه های پیوسته تشکیل شده است (یعنی بین سیاه و سفید سایه های خاکستری دیده می شود) مانند تصویر هافتون.
آماده سازی چاپ

دسته بندی روش های چاپ

گام بعدی در آماده سازی چاپ تهیه فیلم از تصویر خطی و سایه روشن پیوسته است. تهیه فیلم های نگاتیو و پوزتیو، معمولا به دو شکل استفاده از دوربین های لیتو گرافی و اسکنر می باشد، که این مرحله در آماده سازی یک اثر گرافیکی حائز اهمیت است که در فصل اول « دسته بندی روش های چای » چگونگی استفاده از مرکب از فیلم های نگاتیو و پوزتیو در روش های مختلف کاملا مورد بررسی قرار گرفت. هرچند دوربین های لیتوگرافی (دوربین افقی، عمودی، کامپکت) امروزه در بعضی از واحدهای چاپی جهت تهیه فیلم مورد استفاده قرار میگرد اما با پیدایش اسکنر روش مناسبتری برای تهیه فیلم از تصویر اصلی می باشد. اسکنر به دو شکل تخت و سیلندری جهت کارهای تک رنگ و یا چند رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آماده سازی چاپ
آماده سازی چاپ
آماده سازی چاپ

پس از عکاسی به وسیله دوربین و یا اسکنر، فیلم حساس به نور (فیلم لیت، اورتوکروماتیک و پانکروماتیک) باید برای ثب تصویر، ظهور و ثبوت شوند. عملیات ظهور فیلم امروزه به صورت اتوماتیک و یا نیمه  اتوماتیک انجام می شود. ساختمان فیلم های عکاسی حساس به نور لیت، اورتوکروماتیک و پانکروماتیک بر پایه مواد شیمیایی و از ترکیبات نقره هستند. که در بخش لیتوگرافی به توضیح کامل آن می پردازیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
تماس بگیرید